středa 27. listopadu 2013

Optimální konfigurace programu fswebcam

Program fswebcam je zajímavý výkonný prográmek určený k záchytu obrázků z video4linux zařízení, například webových kamer nebo digitizérů obrazu. Výborně funguje například s tradičními starými televizními kartami osazenými čipem BT878, které jsou dnes v době digitální televize již k nepotřebě, ovšem jako digitizér obrazu analogových kamer se stále hodí. Analogové kamery (poskytující na svém výstupu klasický kompozitní videosignál s kódováním barev PAL) sice dnes nepatří k nejkvalitnějším snímačům obrazu, nicméně obraz je srovnatelný s lepšími USB kamerami pro běžné počítačové použití. Navíc, díky použití kompozitního videosignálu není narozdíl od USB žádný problém odvést signál od kamery řadu metrů daleko k digitalizační kartě. Výhodou také může být výbava některých kamer nočním viděním (infračerveným LED přisvětlením a schopností obrazového senzoru vyhodnotit infračervený obraz). S takovýmito kamerami není problém vidět v naprosté tmě třeba i na vzdálenost 10 m a přitom cena takové kamery je víc než příznivá - v řádu stokorun.

Zmíněný program fswebcam má řadu možností nastavení o kterých se lze dočíst v manuálové stránce programu. Zde uvádím pouze optimální volbu parametrů, která se osvědčila při běžném pořizování snímků v místnosti.

Syntaxe


fswebcam -r 640x480 -S 100 --flip h --jpeg 95 --shadow --title "TEST" --subtitle "VIDEO0" --info "Test programu fswebcam" --save /var/www/obr/akt_video0.jpg -d /dev/video0

Význam parametrů je následující

Par. -r 640x480 ... rozlišení pořízeného snímku.

Par. -S 100 ... přeskočení 100 snímků po inicializaci kamery. Toto je vhodné používat, neboť automatika řízení jasu a barevného podání potřebuje jistý čas na ustálení. Nevýhodou je zpomalení procesu pořízení snímku.

Par. --flip h ... vodorovná orientace snímku.

Par. --jpeg 95 ... jpeg komprese snímku v kvalitě 95 %.

Par. --shadow ...

Par. --title "TEST" ... titulek obrázku, velký nápis.

Par. --subtitle "VIDEO0" ... podtitulek obrázku, menší nápis.

Par. --info "Test programu fswebcam" ... komentář obrázku, nejmenší nápis.

Par. --save /var/www/obr/akt_video0.jpg ... jméno souboru k uložení.

Par. -d /dev/video0 ... ovladač zařízení pro záchyt obrazu.

Dále je možné přidat

Par. -q ... tichý režim, potlačí výpis zpráv o průběhu záchytu.

Par. -l 60 ... Automatický záchyt obrazu ve smyčce, prodleva v sekundách.

Poznámka: Na některých systémech může zprovoznění programu fswebcam vyžadovat instalaci fontů.

Žádné komentáře:

Okomentovat